Potřebujete poradit s výběrem dlažby do vašeho prostoru? Volejte zákaznický servis +420 553 829 829, +420 731 191 567 v době od 6:00 - 15:00.
VZOREK PODLAHY

Podlahy do karavanů a mobilních domů

Podlaha v karavanu patří mezi nejdůležitější prvky izolace a je nezbytné na ni brát ohled za všech okolností. Většina majitelů karavanů a mobilních domů jí proto při renovaci dává největší váhu. Jenže která varianta podlahy je nejlepší? Má cenu řešit zateplení polystyrenem, hodí se lino a jak je to vlastně s koberci?

Jedna věc je ochrana spodku zvenčí. Zpravidla již od výrobce bývá opatřen ochrannou vrstvou proti vlhkosti, soli a odlétajícímu kamení, nicméně vrstvu je potřeba čas od času obnovovat. Druhou záležitostí je údržba podlahy zevnitř. Přehled řešení ukazuje možnosti pro případ, kdy nepotřebujete vysekat podlahu celou, např. z důvodu hniloby. Ale pouze zušlechtit její svrchní část, aby déle vydržela.

Samotná dřevěná podlaha je nepraktická

Jednou možností je nechat v karavanu klasickou dřevěnou podlahu. O tu je nutné se pečlivě starat, protože vlivem vlhkosti by mohla začít trouchnivět. Musí se použít nátěr propustný pro vzduch, aby dřevo mohlo dýchat. Problémem je, že dřevěná podlaha je tvrdá a nepříjemná pro dlouhodobé chození, naprosto nevhodná, pokud máte děti, které jsou zvyklé hrát si na zemi. Plusem může být, že se snadno uklízí, například chlupy od domácích mazlíčků stačí zamést. Je dobrou volbou, jestliže si budujete retro karavan, v ostatních případech bude lepší zvolit modernější řešení.

Čeká-li vás oprava starého karavanu, sáhněte po materiálu jako je PVC, lino nebo modulární podlahy.

Koberec je příjemně měkký

Pokud je vaše podlaha bez vad, které by vyžadovaly rekonstrukci a jen vás studí od noh, před postel či do jiných míst dejte kusové koberce. Druhou variantou je pokrytí celé podlahy. V každém případě je lepší si za koberec připlatit, koupit nějaký silnější s vyšší gramáží, může být i zátěžový. Připravte se ale na to, že po koberci byste neměli chodit v botách. Není vhodný, máte-li domácí mazlíčky, příliš by se v něm držely chlupy, s nimiž si vysavač často ani neporadí. Také jehličí, které přinesete zvenku, jde těžko odstraňovat. Výhodou je teplo od nohou a příjemně měkký povrch.

Lino se dobře udržuje

Jako podlaha do karavanu se často používá i lino. Obrovským plusem je jeho snadná údržba, stačí jej jen setřít či zamést a je vyčištěno. Problémem je zima od nohou. Při výjezdech v letních tropech to až tolik nevadí, ale lidé, co jezdí s karavanem i v zimě, si pak stejně pořizují koberec. Na linu musíte chodit buď v botách, nebo v pantoflích, aby nestudilo, a v létě, pokud zůstanete bosí, se vám budou na nohy lepit všechny nečistoty.

Studenost lina lze vylepšit zateplením podlahy. Každopádně ale zapomeňte na obyčejný polystyren, který do sebe nasává vodu. Musíte si pořídit nenasákavý, nebo klasickou pěnovou podložku Mirelon. Ve specializovaných karavanových obchodech vám poradí, co nenasákne.

PVC krytina Fortelock izoluje za vás

Také PVC krytiny lze využít do karavanů a mobilních domů. Hodí se na opravu starého karavanu, obzvlášť pro kutily, kteří si chtějí vše udělat sami. Pokládka PVC dlažby Fortelock je snadná, postačí k ní gumové kladívko. Díly se dají snadno nařezat tak, aby pasovaly do všech zákoutí. Údržba je podobně jednoduchá jako u lina, liší se od něj ovšem dobrými izolačními schopnostmi. Díky tomu je tato podlaha do karavanu vhodná, pokud s ním vyjíždíte celoročně.

Jakou podlahu před karavan?

Tam jsou možnosti podobné. Lino zde nepoužijete, ale koberce a modulární podlahy ano. U koberců je problematičtější čištění. Čas od času je potřeba ho vzít a vyčistit proudem vody a čisticím přípravkem. Dlažbu Fortelock v tomto případě ven nedoporučujeme, jako každé PVC nemá ráda slunce a vysoké teploty. Modulární podlahy jako Fortelock stačí omýt vodou a saponátem a jsou dobře skladné.  Vhodnou volbou jsou i skládací rošty nebo polyethylenová dlažba.

Všechno má své řešení a veškeré jmenované možnosti jsou schůdné. Lino lze zateplit, na koberec je možné ke dveřím položit rohožku, aby se dovnitř nenosila špína. Každému prostě vyhovuje něco jiného.

caravan-outside.jpeg mobil-home.jpeg

Vzorek podlahy

Chci vzorek