Jak vyčistit různé podlahové krytiny

Možností podlah je dnes tolik, že není při rekonstrukci či stavbě domu vůbec snadné vybrat tu nejlepší. Také vůbec nevíte, podle jakých kritérií se orientovat? Jedním z nejdůležitějších aspektů, na něž byste se měli zaměřit, je zdravotní nezávadnost a vliv na zdraví z hlediska bakterií. Jak to s jednotlivými podlahovými krytinami tedy je? Kde se hromadí prach a které se dají dobře vyčistit?

V kobercích se drží špína

Koberce sice představují úžasnou volbu například do dětského pokoje, protože jsou měkké a teplé, avšak mají několik nepříjemných vlastností. Ač se to nezdá, mnoho koberců je vyrobených ze syntetických vláken a ošetřených chemickými látkami, jako jsou vedlejší ropné produkty, antistatické spreje, umělá barviva či antimikrobiální nástřiky. Některé obsahují dokonce karcinogeny a chemikálie způsobující halucinace, poškození nervů a respirační onemocnění.

Avšak nemějte strach, není nutné ihned měnit koberce v domácnosti za alternativní podlahovou krytinu. I kdybyste natrefili na takhle vyrobený koberec, výše popsané negativní účinky se vůbec nemusí objevit. A pokud by k nim došlo, bylo by to až za dlouhé desítky let. Nicméně jsou tu i negativa působící okamžitě – špína ukrytá v koberci.

Nečistoty uvnitř odstraní jen odborník

Čím vyšší je koberec, tím více nečistot absorbuje. Vaše oko to neuvidí, ale skrývá se v něm prach, chlupy domácích mazlíčků a veškerá špína, kterou přinesete na ponožkách. Vysávání v tomto případě nepomůže, malé částečky zůstávají ukryté uvnitř a nedělají dobře alergikům.

Čištění je náročný proces. Vysavač zbaví koberec jen povrchových nečistot, na ty usazené uvnitř je potřeba pozvat si odborníky se speciálním přístrojem na mokré čištění.

U dřeva vadí plíseň

Podlaha z pravého dřeva je zdravotně zcela nezávadná. Jediné, co by mohlo mít negativní účinky na zdraví, je případný povrchový nátěr. Samotné přírodní dřevo je vhodné i pro alergiky, protože nezadržuje prach ani roztoče.

Jediným problémem je, že absorbuje vlhkost. Při vysoké vlhkosti v domě, s níž se setkáte spíš ve starších a špatně zateplených budovách, se na podlaze objevují plísně. Z toho důvodu je tento typ podlahové krytiny zcela nevhodný do koupelen či do garáže, kde by mohl být dlouhodobě vystaven vodě.

Dřevěné podlahy čistí každý jinak

Nespornou výhodou je jednoduché čištění podlah ze dřeva. Každý si zvolí techniku, která mu vyhovuje, protože dřevo se dá vysávat i vytírat mopem. Obyčejně postačí, když ho umyjete vodou a čisticím přípravkem, minimálně jednou za čas je vhodné použít přípravek přímo na ošetření dřevěných podlah.

Výrobci také doporučují zvýšit životnost podlahy olejem či voskováním a opatřit měkkým materiálem nohy židlí, stolů a skříní. Ty totiž velmi často zanechávají rýhy v laku, které se umýt prostě nedají.

PVC je potřeba každého půl roku pořádně vyčistit

fortelock_diamant_lt_gray

PVC dlažby jsou snad nejčastěji pomlouvanou podlahovou krytinou, pokud jde o zdravotní nezávadnost. Možná jste už sami zaslechli, že každá PVC podlaha je zdraví škodlivá a obsahuje ftaláty. Skutečnost je ovšem jinde – všechny vinylové podlahy prodávané v ČR jsou už dnes opatřené certifikátem o splnění normy. Svůj doklad o zdravotní nezávadnosti má i PVC dlažba Fortelock.

Jinak je to s vinylovými podlahami podobně snadné jako se dřevem. Nepřitahují prach a nedrží se v nich špína, takže jsou vhodné i pro alergiky. Plísně na nich neobjevíte, obzvlášť ne u značky Fortelock. Zámková dlažba Fortelock je totiž opatřena unikátním systémem odvodných kanálků, díky nimž zabraňuje problémům s vlhkostí podkladu.

Na čištění stačí mop

Obrovskou výhodou, především pro zaneprázdněné lidi, je jednoduché čištění podlah z PVC. Stačí mop, v případě větší špíny je dobré zakoupit si speciální prostředek. Některými přípravky dokonce odstraníte odolné skvrny a rýhy od gumových podpatků.

Kromě běžného čištění mopem byste měli jednou za půl roku použít čisticí přípravek pro důkladné odstranění špíny a nechat jej deset minut působit. Díky tomu vydrží PVC podlaha čistá po dlouhá léta.

Strachovat se je zbytečné

Všechny v dnešní době používané podlahové krytiny by měly být zdravotně nezávadné a mnohé společnosti jsou skutečně schopné dokázat to certifikátem či ověřením od důvěryhodné instituce. Nemusíte se vůbec strachovat o své zdraví.

Při výběru se tedy soustřeďte spíš na možnosti čištění, a pokud máte v rodině alergika, mělo by vás zajímat i zadržování prachu a roztočů. Žádná další omezení neexistují. S lehkou nadsázkou lze říci, kdyby lidé umírali kvůli podlahám, určitě by se na to už přišlo.