Proč jsou v poslední době tak rozšířené vinylové podlahy?

Ze všech interiérových druhů podlah, které je dnes možné pořídit, se do popředí nejvíce žene vinyl. V prodejích překonává i dlouhodobé stálice, mezi něž se řadí keramická dlažba, dřevo a laminátové podlahy. Čím to je?

Vinylová podlaha se vyrábí z polyvinylchloridu (PVC), odtud tedy získala svůj název. Do obliby se dostala už v polovině minulého století a od té doby se stále vyvíjí. V dnešní době jsou tyto podlahy odolnější, jejich instalace trvá kratší dobu a na výběr je široké množství textur, jimiž napodobíte dřevo či kámen. Změnilo se také složení.

Lidé se stále více starají o to, aby žili ve zdravém prostředí, a tak se časem vyvinuly dnešní vinylové podlahy, které jsou zcela zdravotně nezávadné a ekologicky šetrné. Skládají se z několika vrstev různé funkce, horní nášlapná vrstva má ochranný charakter, chrání podlahu před sešlapáním a opotřebením.

Náročnost pokládky záleží na konkrétním typu

Vinylové podlahové krytiny se vyrábí v několika variantách, liší se především způsobem pokládky.

Lepené dílce: Při použití vinylových dílců je naprosto nezbytné nejdříve odstranit nerovnosti. Jednotlivé dílce se pak k podkladu lepí speciálním lepidlem, na což je nutné si pozvat odborníka. Jen zkušený profesionál totiž nejlépe pozná, kdy je lepidlo správně odvětrané a připravené na položení vinylové dlaždice. Jsou vhodné do koupelen, kuchyní, ale i na schodiště. Vyloženě se hodí na místa, kde chodí hodně lidí (školy, kanceláře, nákupní centra), vydrží totiž i vyšší zátěž.

Lepené dílce

Samolepící podlaha: O hodně jednodušší jsou vinylové podlahy prodávané v rolích, aplikované jako samolepky. Strhne se z nich fólie a pak se jen přitlačí k povrchu, což je extrémně rychlá a snadná varianta. I tady je potřeba mít podlahu pečlivě vyrovnanou, veškeré nerovnosti by se projevily. Položit se dají všude tam, kde byste použili lepené dílce, dokonce i ve vlhkých prostorách. Bývají tišší než plovoucí varianta, a tak jsou lepší do místností, kde se pohybují děti (např. obývací pokoj).

Vinylová podlaha v rolích

Zámková plovoucí podlaha: Kdo touží spíš po plovoucí podlaze bez lepení, ocení zámkové provedení vinylu. Vinylová podlaha click se vyrábí tak, že se klasická vinylová krytina nalepí na nosný podklad, čímž se zvyšuje odolnost. Výsledkem je sice tlustší krytina (zhruba 5 – 10 mm), avšak pokládku zvládne i laik – princip je podobný jako u klasické zámkové dlažby, nic se nelepí. Díky své tloušťce se hodí všude tam, kde potřebujete tepelnou izolaci.

Vinylové dlaždice Fortelock: Zcela speciálním případem vinylové podlahy je dlažba Fortelock. Na vyrovnaný podklad se skládá jako stavebnice, z hlediska pokládky je to extrémně rychlá podlaha. Opět se nic nelepí a jednotlivé dlaždice je možné snadno vyměnit. Díky vrchním dezénům a odolnosti velké zátěži je Fortelock dobrým řešením do garáže.

Jaké mají vinylové podlahy výhody?

  • Jsou měkčí než dlažba nebo dřevo, protože obsahují tenkou vrstvu plsti či pěny.
  • Vyrábí se v neuvěřitelném množství vzorů včetně imitace dřeva a kamene.
  • Výhodou je nepochybně i mimořádná odolnost, vydrží zhruba 15 – 20 let.
  • Za určitých okolností mohou být instalovány přímo na podklad bez nutnosti ničit starou podlahu.

Jaké jsou nevýhody?

  • Lepení podlah není obtížné, zato přípravné vyrovnání povrchu není úplně nejsnadnější.
  • Měkký povrch bývá sice příjemný nohám, ale snadno se poškrábe například při stěhování nábytku. Máte-li dílcovou variantu, jednoduše vyměníte jeden dílec. V opačném případě je možné vyzkoušet opravnou sadu, ta ovšem skryje jen drobné škrábance.
  • Tenké varianty (některé vinylové podlahy mají tloušťku pouhé 2 mm) se snadno prošoupou či proseknou.
  • Problémy byste mohli zaznamenat při výrazných změnách teploty, proto je při pokládce nezbytné zachovávat dilatační mezery. Mohlo by také dojít ke kondenzaci par pod povrchem a následnému zničení podkladu.

Vinylové podlahy jsou používané v komerčních prostorách, kancelářích, obývacích pokojích, koupelnách i kuchyních. Lepené varianty se hodí i do místností s podlahovým topením. Ceny jsou sice o něco vyšší než u alternativních podlahových krytin, ale to jim na popularitě neubírá. Mezi lákavé vlastnosti patří především nepřeberné možnosti designu, vysoká odolnost proti opotřebení a snadná pokládka. Hospodyňky potěší snadný úklid bez speciálních čisticích prostředků. Je potřeba zmiňovat ještě další důvody, proč zvolit vinyl?