Jaký typ podlahy je cenově i funkčně nejvhodnější do prádelny?

Ať už máte prádelnu jako samostatnou místnost ve svém domově, nebo řešíte zvelebení společné prádelny v bytovém domě, tahle místnost si vyžaduje speciální podlahu. Dala by se přirovnat ke koupelně, jelikož tady také musíte počítat s vlhkem a mokrem, ale jedná se spíš o užitkový prostor než o místo, kde budete relaxovat. Z toho vyplývá, že důležitější je funkční stránka než design.

Jaká by podlaha měla být?

Nejdřív je potřeba položit si klasickou otázku, jaké vlastnosti by vlastně podlaha do prádelny měla mít a co od ní očekáváte. Odpověď je docela jednoznačná. Důležitá je odolnost proti vodě a vlhku. Pokud místnost využíváte i jako sušárnu, dá se očekávat, že bude z mokrého prádla kapat voda. Některým typům podlah by to mohlo škodit. Mokro na zemi by koneckonců mohlo vadit i vám. Uklouznout s plným košem prádla není zrovna záviděníhodný zážitek, takže by byla dobrá protiskluzná podlaha.

Dalším důležitým aspektem, který při výběru většina lidí zvažuje, je cena. Přece jen se jedná o užitkovou místnost, kam si běžně nevodíte návštěvy, a tak není potřeba nic speciálně okázalého. Luxusní možnosti rovnou zavrhněte, v prádelně je to opravdu zbytečné. Soustřeďte se raději na praktičnost.

Co určitě nebude vhodné?

Prádlo v sklepní místnosti
Asi nejhorší možností je koberec. Jednak by byl pořád mokrý, jednak mu mohou uškodit chemikálie na odstraňování skvrn. Stačí, aby se troška vylila na zem a nenávratná skvrna je na světě.

Mezi nevhodné podlahové krytiny do prádelen patří určitě i laminát. Je obecně známé, že laminátová podlaha se v případě působení vody zvedne. Kapka samozřejmě nevadí, ale pokud bude voda stát na podlaze několik hodin, podlaha se promáčí a můžete ji tak akorát celou vyměnit.

Ani dřevo nemá rádo vodu a chemikálie. Nadměrná vlhkost způsobuje nadouvání, rozevírání spár a vznik plísní. Navíc je to poměrně drahá legrace. Do míst, kde počítáte s vodou, naprosto nevhodná.

Nad čím se vyplatí přemýšlet?

Jednou z přijatelných možností je klasická keramická dlažba. Ta se s vodou vyrovná parádně, vždyť se běžně používá v koupelnách. Potěší také široké možnosti designu. Horší je však cenová nabídka, musíte totiž přičíst nemalou cenu za pokládku, která bývá na metr čtvereční často vyšší než cena samotné dlažby.

Jiným řešením, které vám ušetří peníze, jsou vinylové podlahy. Výběr různých designů je prakticky tak široký jako u dlažby, navíc si můžete vybrat, zda vám více vyhovuje spíš klasická odolná dlažba nebo velké vinylové dílce. Nabídku sledujte opravdu pečlivě, protože i mezi PVC dlažbami jsou rozdíly.

Vzhledem k vlhku, s nímž je nutné počítat, je vhodná protiskluzná podlaha, která se dobře vyrovná s vodou a chemikáliemi. Dlažba Fortelock má na sobě protiskluzový vzorek, odolává chemikáliím a zespodu je opatřená systémem odvodných kanálků, které zajišťují odtah vlhkosti. Vznik plísní je tedy vyloučen. A pokud by se stalo, že se pod ni dostala voda, není problém dlaždice na chvíli vyndat, podlahu vysušit a pak je zase vrátit.

Opravdu chcete utrácet ještě za řemeslníky?

Oblečení sušené v sušárně.
Jednoduchá pokládka dlažby Fortelock vyžaduje pouze gumové kladivo a nůž. Zvládne ji každý průměrně zdatný člověk i bez pomoci odborníků, za hodinu nemáte co dělat. Ve většině případů se dokonce vyhnete úpravy podkladu stěrkováním. Jelikož není potřeba počítat ani s cenou za práci, PVC dlažba do místnosti o rozloze 20 m2 vás vyjde asi na 20 000 korun.

Některé druhy podlah jsou sice levnější na m2, ale po připočítání práce a částky utracené za úpravu povrchu se dostáváme na velmi podobné částky. Pro příklad si vezměme opět místnost o rozloze 20 m2 a pojďme do ní tentokrát dát lino. Za vyrovnání samonivelační stěrkou zaplatíte 150 – 230 Kč na m2 (tedy 3 800 Kč). Cenu samotného linolea počítejme na 300 Kč za m2 (celkem 6 000 Kč), avšak při použití silnějších, zátěžových variant se dostanete bez problémů třeba i na 600 Kč/m2. Ještě je nezbytné připočítat práci – cca 550 Kč na m2, protože veškeré lepení a svařování je prostě drahé. Celkem se dostáváme na částku 20 800 Kč.

Jako další možnost uveďme klasickou vinylovou podlahu se zámky, kdy se dílce buď jen poskládají, nebo lepí. Opět je nezbytné vyrovnání podkladu (150 Kč/m2), práce pokladače (200 Kč/m2). Cena obyčejné bytové vinylové podlahy je zhruba 400 Kč/m2 (a to opět nepočítáme s ničím speciálně drahým). Po sečtení se dostáváme na 15 000 Kč.

PVC dlažba Fortelock tedy není o moc dražší než jiné alternativy a záleží na každém, zda si připlatí za kvalitu a inovativní řešení. Důvodů, proč to udělat, je mnoho. Kromě již jmenovaných uveďme ještě odolnost proti opotřebení, nárazům a snadnou lokální opravu. Dlaždici snadno vyndáte a nahradíte. Navíc můžete počítat s tím, že kupujete dlažbu na dlouhá desetiletí. Záruka je poskytována na 12 let, dlažba ovšem vydrží mnohem více. Třeba ji jednou nakonec přestěhujete někam úplně jinam než do prádelny. Využití má široké.