Jaký je rozdíl mezi vinylovými a polypropylenovými podlahami?

PVC, vinyl, polypropylen, kdo se v tom všem má vyznat? Všechno jsou to plasty a všechny se používají pro výrobu podlahových krytin, ale jejich ceny jsou rozdílné. Mají totiž různé vlastnosti a opět tady platí známé pravidlo, že nejlevnější varianta nemusí být vždy nejchytřejší.

Rozdílem mezi PVC a vinylem se zabývat nebudeme, je to totiž v podstatě jedno a to samé. PVC je zkratka ze slova polyvinylchlorid, vinyl je tedy jen jeho prostřední částí. Název PVC se obvykle používá pro podlahy stočené v roli, pod slovem vinyl byste si měli představit tu stejnou podlahu, ale prodávanou v dílcích různé velikosti. Nicméně nutno podotknout, že to je jen zvyklost, která nemusí být vždy dodržována.

Plastové dlaždice na Futsalovém hřišti

Polypropylen je úplně jiný materiál, ovšem aby to nebylo tak jednoduché, také se z něj vyrábí podlahové dlaždice (jako z vinylu). Ty polypropylenové využívají jiný systém zámků, avšak daleko důležitější význam mají rozdílné vlastnosti obou materiálů. Sice jsou oba termoplasty, jenže mají rozdílnou odolnost a další atributy. Takže jak se polypropylenové dílce liší od vinylových?

Polypropylen má složitější systém zámků

Pokud budeme uvažovat tu zvyklost, že PVC označuje roli a vinyl dlaždice, můžeme říci, že vinylová dlažba se skládá jednoduše jako puzzle, dlaždice do sebe přesně zapadají díky systému zámků. Plastové dlaždice z polypropylenu jsou také opatřeny zámky, ale dvou typů. Na dvou stranách jsou tzv. mužské zámky, na dalších dvou ženské a ty pasují do sebe. Po položení už rozdíl není vidět, avšak při pokládce musíte se systémem počítat, není jedno, jak dlaždici otočíte.

Vinylové dlaždice zvládnou vyšší zátěž

Pokud se podíváte na PVC a PP dlaždice, nejspíš si všimnete, že vinylová zámková dlažba bývá obvykle jednolitá, kdežto polypropylenové dlaždice mívají strukturu mřížky. To je dané povahou obou materiálů, která určuje, jak mohou být tvarovány. Vinylové dlaždice jsou v důsledku toho schopny zvládnout vyšší zatížení a rovněž mají lepší odolnost proti nárazu. Polypropylen je křehčí, poškodit ho může třeba spadnutí kladiva.

Mnozí se mylně domnívají, že drážky zespodu polypropylenových dlaždic jsou určené k odvádění vlhkosti, ale tak to není. Nemají jiný význam, než že se takhle materiál daleko lépe tvaruje a také se jej použije méně – výsledek je pak levnější.

Polypropylen je vhodný na sportoviště

Futsalové hřiště

PVC dlaždici klidně vezmete a ohnete, má blíž ke gumové struktuře, zatímco polypropylenové desky jsou tvrdší. Souvisí to i se zmiňovanou křehkostí a pevností, ovšem velký rozdíl je rovněž v pocitu ze stání na takovém povrchu. PVC dlažba se využívá i v obchodech, tělocvičnách, ordinacích či jídelnách, jelikož je měkčí. Polypropylen se hodně se používá i jako podlaha sportovišť, na stadionech i sportovních halách atd, ale třeba do dětské herny by, na rozdíl od PVC, vhodný nebyl, právě kvůli zmiňované tvrdosti.

PVC i PP výborně odolávají chemikáliím, vyteklým olejům, soli v zimě i vodě. Díky tomu se oba materiály často používají v garážích či servisech, kam se vjíždí vozidly.

Vinyl je tišší

Vinylová podlaha je známá tím, že perfektně tlumí zvuk. Vyplývá to z vlastností, o nichž už jsme mluvili – ohebnosti a měkkosti. Dlaždice jsou měkké, přizpůsobí se podlaze a při chůzi čí jízdě absorbují a tlumí zvuky. Polypropylen příliš netlumí, naopak občas sám vydává zvuky, když se na něm chodí. Pokud je podklad nerovný, dlaždice se pohybují a klapou. Dá se tomu samozřejmě vyhnout dobrým vyrovnáním podkladu například pomocí samonivelační hmoty.

Co je tedy vhodnější pro vaše potřeby?

Záleží na tom, kam podlahu potřebujete. Rozdíly mezi těmito dvěma materiály by se daly shrnout docela jednoduše. Pro průměrnou garáž, když vám jde především o nízkou cenu, by se daly využít polypropylenové dlaždice. Nicméně pokud potřebujete odolnost pro vyšší zátěž či podlahu do místností, kde budete často chodit, vhodnější je PVC (nebo vinyl, záleží, jak tomu říkáte).