Jaká podlaha přečká i vytopení?

Už se vám někdy stalo, že přišly povodně nebo prasklo topení a měli jste vytopenou celou místnost? Je to nepříjemná situace, ale při zařizování domu je potřeba s ní počítat. Zvolíte-li správnou podlahovou krytinu, které voda neublíží, ušetříte si v případě nehody peníze i starosti. A to ani nemluvíme o dalších nešvarech, jakými jsou například plísně libující si ve vlhku.

Pokud žijete v oblasti, kterou často sužují povodně, nejspíš už máte s předěláváním podlahy zkušenosti. Avšak voda je pro vás potenciální hrozbou, ať už žijete kdekoliv. Může dojít například k havárii vodovodní instalaci a vytopená garáž je hned na světě. V některých případech ji stačí pouze vysušit, ale při výběru nevhodné podlahové krytiny budete muset předělat celou podlahu. Jak se tomu vyhnout?

Epoxid je nejlevnější ochranou

Nejlevnějším způsobem jak vyzrát na vodu jsou epoxidové nátěry. Ač mají mnoho jiných nevýhod (například jim vadí skvrny od oleje a různých chemikálií), s vodou si poradí docela dobře. Běžně se používají například ve sprchových koutech či koupelnách. Jediným nešvarem je plíseň, která si libuje ve vlhkém prostředí a nevyhýbá se ani epoxidu. Dalším problémem pak může být spodní voda, která se může protlačit přes tenkou epoxidovou vrstvu a udělat na ní boule nebo díry.

Aby byl epoxidový nátěr voděodolný, vyberte si výrobce, který to garantuje. Budete muset nanést zpravidla dvě až tři vrstvy nátěru, přičemž ta spodní se vsákne do betonu a uzavře ho, aby tolik nenasákl vodou. Nicméně v případě vytopení bude vysoušení podlahy trvat delší dobu. Vlivem vysokých teplot totiž epoxid křehne a ztrácí své původní vlastnosti, takže se nedoporučuje použití vysoušečů. Můžete nechat podlahu schnout přirozeně, což trvá dlouho, nebo využít cirkulaci vzduchu – suchý je vháněn a vlhký vysáván. Tento proces trvá asi čtrnáct dní.

Keramická dlažba se dobře uklízí

Pokud lidé v oblastech postižených záplavami provádí rekonstrukce podlahy, často sáhnou právě po keramické dlažbě. Tento typ podlahové krytiny se také běžně používá v koupelnách, voda mu nevadí. Výhodou je i snadný úklid. Při záplavách totiž není všude pouze voda, ale rovněž bláto. Keramické dlaždice se jednoduše umyjí.

Problém tady nastává s vysycháním podkladu, dlažba, kterou nelze oddělat, ho zpomaluje. Než vyschne beton ukrytý pod dlaždicemi, chvíli to trvá. Někdy dochází i k růstu plísní, pokud v místnosti dlouho přetrvává vlhkost. Jediné řešení je pak kompletní renovace celé podlahy.

Dřevěnou podlahu musíte vždy rozebrat

Dřevěné podlahy sice vypadají úžasně, jenže s vodou se moc nemusí. U mokré dřevěné krytiny je prakticky jasné, že se brzy objeví plíseň hniloba. Jediným možným řešením je dřevo rozebrat, aby mohl podklad pod ním několik týdnů schnout.

V závislosti na míře zaplavení někdy stačí vyměnit kousek podlahy, jindy je nezbytná celková renovace. Samozřejmě je možné položit zpět původní podlahu, jestliže je dostatečně vyschlá.

 

PVC rozeberete a pak opět sestavíte

Velké ulehčení nabízejí PVC podlahy jako PVC dlažba Fortelock Light, které se nepřipevňují k povrchu. Plovoucí typy krytin lze totiž zcela bez problémů rozebrat. Při odstraňování se nepoškodí, a tak se po vyschnutí místnosti prostě položí zpět, čímž ušetříte mnoho peněz i starostí se zařizováním nové podlahy. Jsou hojně využívané například v garážích, sklepech, dílnách či průmyslových prostorách.

Systém odvodných kanálkůNa rozdíl od dřeva je PVC dlaždice možné pořádně umýt vodou, čímž se odstraní nános bahna. Přečtěte si, jak vyčistit ostatní druhy podlahových krytin. Zároveň má Fortelock kromě toho jedinečný systém odvodných kanálků, které snižují vlhkost. Plísní se tedy bát nemusíte. Na obrázku můžete vidět detail systému Air Flow, který zabezpečuje vysychání podlahy.

Voda může uškodit každému

Jestliže si myslíte, že se vás problémy s vodou vůbec netýkají, jste na omylu. Situací, při kterých může voda způsobit vážné potíže, je opravdu nespočet. Praskne podlahové topení, hodně zaprší, potkají vás záplavy či domácí havárie vody a je vymalováno. V takových případech budete mít spoustu jiných starostí, tak si trochu usnadněte život spolehlivou podlahou.