Jak se definitivně zbavit plísně na betonové podlaze

Máte-li doma nebo na chatě starou betonovou podlahu, zřejmě z vlastních zkušeností víte, že betonová podlaha časem ztrácí kvalitu. Popraská, je hrbolatá a začíná se na ní objevovat plíseň. Rozpraskaná podlaha se špatně vytírá a plíseň nemá smysl řešit omytím prudkým proudem vody. To je jen jednorázová pomoc, ne skutečné řešení. Trápí vás neustále se opakující plísně? Přečtěte si pár tipů, jak si boj s nimi ulehčit.

Popraskání a plíseň na betonové podlaze jsou zcela běžné jevy, které se objevují v interiéru i exteriéru. Nejen že to nevypadá esteticky hezky, ale plísně představují také zdravotní riziko. Způsobují alergie, záněty očí, astma, bolesti kloubů, záněty dýchacích cest, a některé druhy jsou zodpovědné dokonce za zápal plic a následnou smrt. Proto je ve vašem zájmu je co nejlépe odstranit, ať už s nimi bojujete v garáži, na chatě, chalupě či terase.

Nejdříve musíte podlahu vyčistit

Je jisté, že pouhé vyčištění betonové podlahy nemá trvalý účinek. Právě to je ale krok, s nímž musíte začít. Možností jak na to je několik. Úplně nejsnadnější je použít prudký proud vody, nicméně pak bude dlouho trvat, než beton vyschne. A pokud se vám nestačí prostory pořádně vyvětrat, plísně budou vesele růst dál.

Alternativní možností jsou různé chemické přípravky, použití stroje na parní čištění či produktů běžně používaných v domácnosti. Na boj s plísní využijete také bělidlo či ocet, ale nesmí být zředěné. S bělidlem pracujte velmi opatrně, protože může způsobit respirační podráždění. Zřejmě nejspolehlivějším řešením jsou tedy chemické přípravky určené přímo na likvidaci plísní.

Tím však problém nekončí. Jak si počínat po odstranění plísně, aby se žádná nová už neobjevila?

 

Penetrační nátěr je ekonomickou variantou

Chcete-li doporučit snadno dostupné řešení, je jím penetrační nátěr. Před jeho aplikací je potřeba nechat podlahu pořádně vyschnout, jinak vám přinese víc starostí než užitku. Do suchého betonu se vsákne, tím ho uzavře a zamezí následnému růstu plísní a mechů.

Penetrační nátěry jsou záležitostí pár stovek korun a aplikovat je zvládnete i bez cizí pomoci. Moc vám však nepomohou v případě, že potřebujete vyrovnat povrch, který je celý rozpraskaný. V takovém případě je nezbytné nanést ještě svrchní nátěr.

Cementový potěr se nedoporučuje na vlhký podklad

Pokud se v místnosti s betonovou podlahou potýkáte s velkou vlhkostí, cementový potěr je naprosto nevhodným řešením. Vrstvou potěru totiž uzavřete povrch betonu a zabráníte odpařování vlhkosti. Časem se bude povrch odlupovat a plísně porostou dál.

Chcete-li aplikovat betonový potěr, je dobré beton odizolovat proti vlhkosti a podklad pořádně vysušit. Pak je účinným řešením, které vás zbaví i nesrovnalostí a hrbolků na povrchu.

Hlavně neutěsněte dlažbou vlhkost

Pokud se rozhodnete položit na beton ještě jednu vrstvu, dlažba je dalším východiskem. Avšak nelze ji na podlahu položit jen tak. Nejlepší je prvně nanést penetrační nátěr či izolovat betonovou podlahu, abyste snížili nasákavost materiálu. V opačném případě by se do betonu opět mohla dostávat vlhkost způsobující plíseň.

Systém odvodných kanálků

Spodní strana dlažby Fortelock

Hledáte-li řešení do stabilně vlhké místnosti, lepší službu vám poskytne PVC dlažba Fortelock. Ta má totiž na spodní straně jedinečný systém odvodných kanálků, které fungují proti vlhkosti. A žádná vlhkost znamená žádnou plíseň. Kromě toho se PVC dlažba pokládá jako plovoucí, takže není problém ji kdykoliv rozebrat, nechat beton vyschnout, případně nanést znovu penetrační nátěr proti plísním, a dlažbu opět položit. To s keramickými dlaždicemi neuděláte.

Jaká podlahová krytina je nejlepší, aby se plíseň už nikdy neobjevila?

Myslete na to, že plísně škodí vašemu zdraví. Neváhejte tedy a investujte o něco více peněz. Zapomeňte na samotný penetrační nátěr, který toho moc neřeší. Cementový potěr raději neriskujte, protože jakmile podlahu utěsníte, nikdy se nedozvíte, co se děje uvnitř, dokud nezačne vrchní vrstva praskat. Podobně to dopadne s keramickou dlažbou. Pokud ovšem nepodceníte penetrační nátěr, mohlo by to fungovat – jestli tedy nežijete v oblasti často sužované povodněmi. Tam by bylo opravdu lepší použít krytinu, kterou lze oddělat, vysušit a znovu položit.

PVC dlažba Fortelock vám dá možnost kdykoliv oddělat dlaždici a podívat se, zda se boj s plísní vydařil. Každopádně i pod PVC dlažbu je dobré nanést penetrační nátěr. Udělejte maximum, co můžete, a nedejte plísním nejmenší šanci. Odměnou vám bude zdravotně nezávadná podlaha.